Niekoľko vynálezov, ktoré by som si rád vyskúšal

Autor: Erik Galamboš | 2.9.2005 o 7:18 | Karma článku: 6,60 | Prečítané:  3155x

Ešte aj v roku 1980 ste narazili na veľmi bizarné predstavy o roku 2000. Magický dátum podporoval ľudskú fantáziu. V mestách mali lietať medzi podivnými budovami fantastické stroje. Domácnosti obsluhoval všestranný robot, ktorý navaril, upratal, pral a vynášal smeti. Skutočnosť je iná. V mestách lietajú len vrtuľníky, aby monitorovali každodenné zápchy a namiesto všestranných robotov nás obklopili počítače. Spísal som si zoznam vynálezov, ktoré ma oslovili (alebo som si ich vymyslel :)), ale akosi meškajú:

1. Auto s vodíkovým pohonom. Nečakám určite sám. Politické a spoločenské dôsledky cenovo prístupných áut poháňaných vodíkom, by zaplnili knižku. Žiaľ, v roku 2000 sa písalo o horizonte piatich rokov, ale keby niekto článok uverejnil dnes, nezistili by sme rozdiel.

2. Prekladač, ktorého preklad má hlavu a pätu. Prekladač, ktorý by bol schopný obsiahnuť jazyk v celej kultúrnej šírke (napr. pomocou vyhľadávačov?). Základná skúška by mohla vyzerať takto: Preložiť text v jazyku A do jazyka B, vzniknuté B do jazyka C a z C opäť rovnakou cestou naspäť k A. Ak sa výsledný text v jazyku A bude aspoň významovo rovnať pôvodnému textu, pôjde o mnou očakávaný prekladač. Zvládnutie čínštiny je tiež jednou z podmienok :)

3. Rýchlo a lacno vypestované drevo. Predstavte si peň s priemerom 50 m pokrytý zeleným machom. Za jedinú noc narastie celý meter.. Po týždni príde obrovský gáter, odreže drevo, odstráni kôru aj s machom a strčí ho do sušičky. Nakrája podľa objednávky a odvezie zákazníkovi. Zvyšok pňa obrastie opäť mach, ktorý zabezpečí fotosyntézu a drevo do týždňa dorastie...
Nejde mi ani tak o to drevo, ale o krásu lesov bez ťažby.

4. Práčka, do ktorej nahádžem bielizeň a po opratí ju vytiahnem suchú, vyžehlenú a (čo sa budeme trochárčiť) pekne poskladanú. S prižmúreným okom považujem štvrtý bod za splnený, keď pôjde o žehličku, ktorou bude stačiť vyžehliť špinavú bielizeň a ona sa pritom hneď aj dočista operie.

5. Mobil, v ktorom sa dajú zmeniť písmená na tlačítkach. Zriedka používané, by som vymenil takto: ABC — EDF — IHG — JKL — OMN — SRPQ — TUV — ZYWX. Ešte vítanejší by bol nejaký čip, ktorý by dokázal zachytiť "sústredené myšlienky" (to chce nácvik) a previesť ich na písaný text. Využitie, ale aj zneužitie je veľmi rôznorodé...

6. Univerzálny stroj, do ktorého zadáte mieru, veľkosť a tvar požadovaného predmetu pomocou počítača. Pridáte materiál a on vám z neho v priebehu niekoľkých minút ukuchtí želané. Napr.: potrebujete gumové tesnenie atypického tvaru. Vložíte do prístroja staré gumové tesnenia, pripojíte ho k nákresu v počítači (ten by ste si vytvorili, stiahli z netu, alebo by vám ho niekto poslal) a hotové tesnenie je záležitosťou niekoľkých minút.
Ideálny stav by sa dosiahol, keby ste si so spotrebičom kupovali aj jeho ”obraz" na CD. Ak sa spotrebič pokazí, hodíte ho do stroja a podľa nákresu v CD-čku vám stroj vyrobí nový :)

7. Výťah do vesmíru. Optimistické predpoklady znejú dobre, otázniky ostávajú. V každom prípade ide o systém, ktorého realizáciu by som naozaj chcel zažiť. Zatiaľ sa teším aspoň na Rádioteleskop na Mesiaci a jeho zábery z raného kozmu.

8. Pravé zuby namiesto koruniek, skrutiek a iných ústnych doplnkov. Po vytrhnutí zubu bude nasledovať zasadenie tkaniva na uvoľnené miesto. Tkanivo dorastie na nový zub podobne, ako dorastie zub deťom po vypadnutí mliečneho.

9. Moderná žuvačková pasta na zuby. Bude to vlastne viac žuvačka ako pasta. Dáte si ju po jedle a vyčistí vám kompletne ústnu dutinu od baktérií. Zubný kaz zmizne z našich zubov aj s kefkami.

10. PC hra na filmárov. Napíšete scenár a vyberiete si kulisy pre každú scénu. Nájdete si pre svojich hrdinov pravé typy a priradíte ich postavám (aspoň bude nejaký úžitok zo záplavy fotiek vo svete). Hra už všetko ostatné doplní. Premietnete si "film", doladíte detaily, premietnete, doladíte znovu, prestriháte... Výsledok uverejníte na svojom blogu, ktorý si budeme môcť pozrieť z plazmovej obrazovky digitálneho PAC-vízoru (PAC = PC+MAC) cez net X-tej generácie :)

11. Neúnavný čistič (ďalej len Nečič). Dizajn pekinského palácového psa skríženého s utierkou. Pohyby ako húsenica, jemné štetiny ho udržia aj na kolmej stene. Voľne pohodený Nečič, by v byte lozil krížom-krážom a zbieral prach a inú špinu z každého povrchu. Podľa počtu detí v byte treba raz až šesťkrát za týždeň vyprázdniť obsah Nečiča, dobiť baterky a môže glancovať ďalej. Menšia verzia - Miničič by našla uplatnenie v aute.

Takže ak dožijeme, dovidenia v roku 2015. Na adrese movieblog.sk si premietneme, koľko bodov ostáva v zozname ešte nevybavených.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nicholsonová: Dúfala som, že Matovič ako premiér odloží vzťahovačnosť

Rozhovory ZKH s europoslankyňou Luciou Ďuriš Nicholsonovou.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Gröhling je zrelý na demisiu

V Hirošime otvorili školy dva mesiace po naozajstnej atómovke.


Už ste čítali?