Nová zábava so ZSE: fázové prehadzovanie fáz

Autor: Erik Galamboš | 20.7.2006 o 11:54 | Karma článku: 10,10 | Prečítané:  3467x

O pol ôsmej večer nám vypadli dva okruhy elektriky. Televízia, chladnička, svetlá v kuchyni a v obývačke. Za pol hodinu sa porúčala aj posledná fáza. Celý dom sa ponoril do tmy. Keď sa nerozsvietilo ani za hodinu, vytáčam číslo 0850 111 555. Áno, už o tom vedia. Nejaký domiešavač sa zachytil o káble a zvalil dva stĺpy. Ide o rozsiahlu poruchu, niekoľko ulíc je úplne odstavených od elektriky. Nie, nevieme koľko to bude trvať, ale do rána by to malo byť opravené.

Super. Bez elektriky je svet hneď krajší. Ani mi neprekáža romantický večer pri sviečkach. Život bez elektriky má svoje čaro a noc má krásnu atmosféru 19. storočia. Minimálne o dve hodiny dlhší spánok a dostatok času na navodenie príjemnej únavy pred zaspaním. Strana, ktorá bude chcieť zvýšiť pôrodnosť, nemusí dvíhať poplatky za deti. Nech vypína každý druhý deň poobede elektrický prúd.

Ráno elektrika stále nebola. Keďže máme len vlastný zdroj vody, znamená to pre našu domácnosť núdzový režim. Stav zásob: niekoľko litrov pitnej vody, asi osem litrov vody, ktorá ostala tlakovej nádrži pri čerpadle. Sviečky tri, z toho dve spolovice vyhorené, baterky dve, ale svieti dobre len tá, ktorú som zobral z auta. Chladnička a mraznička sa otvára len v stave najvyššej núdze a na minimálnu dobu.

V práci sa informujem na už známom telefónnom čísle na priebeh opravy. O pätnástej hodine to vraj bude opravené. Veríme. O šestnástej telefonujem s manželkou. Elektrika ešte nie je. Keď prídem o pol šiestej, elektrika nie je. Po niekoľkých nedodržaných termínoch sa opäť ukladáme spať s príchodom tmy. Obavy z pokazenia obsahu chladničky a mrazničky sú už celkom reálne.

Sláva. Hodinu pred polnocou v polospánku zaregistrujem zapípanie budíka. Blikanie štyroch núl na displeji diskrétne prezrádza, že už je v zásuvkách šťava. Nastavujem na správny čas i budenie a idem zapnúť čerpadlo. Ide, ale vodu neťahá. Asi je spadnutá. Ráno to urobím.

Ráno nalievam vodu do rúry v studni. Čerpadlo vodu stále neťahá. Bodaj by ťahalo. Ako mi prezradí pohľad na zastavujúce sa čerpadlo, motor sa točí naopak.

Milí opravári zapojili opačne fázy.

Na moment sa zastavím a riešim dilemu. Zavolať im, že je to naopak? Moje skúsenosti s rýchlosťou opráv hovoria - nie. Ďalšia dilema - kde to mám prehodiť? Zásuvka, poistky, čerpadlo? Vyhráva čerpadlo. Vypínam prúd a idem rýchlo rozmontovať prívod elektriky na čerpadle. Veď len dve fázy musím prehodiť. Ponáhľam sa, chcem sa ešte osprchovať, než pôjdem do roboty. Dva krát mi spadne matka do úzkeho otvoru medzi káblami, hromžím, čím viac sa náhlim tým dlhšie mi to trvá. Konečne doťahujem prehodené káble. Zapínam čerpadlo a voda už, chvalabohu, tečie.

Fajn. Po príchode z práce som si to isté zopakoval u suseda, ktorý bol ešte stále bez vody. Prehadzujem káble na cirkulárke, aj tá sa, samozrejme, točila naopak.

Tu by príbeh mohol šťastne skončiť. Bez pointy a zbytočných nervov. Lenže...

Po dvoch týždňoch, keď som na poruchu už zabudol, vypli doobeda elektriku znova. Keď ju za pätnásť minút zapli, opäť sa všetko rozbehlo naopak... Preboha, to ste prečo zasa prehodili, nepýtam sa, ale kričím do telefónu. Vraj sme mali vydržať. Musím si sadnúť. Dva týždne sme mali vydržať?

Prehodené som to mal raz tak rýchlo ako pred dvomi týždňami. To je veľmi nádejný trend. Ak sa táto nová zábava uchytí a každé dva týždne sa nám elektrické zariadenia roztočia na inú stranu, prehodenie všetkých trojfázových spotrebičov po čase zvládnem za jednu sekundu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?