reklama

Motorová píla - dajte si bacha (3)

Ak nás pri práci filmovali, či fotili, pekne sme sa ustrojili. Nasadili prilbu, slúchadlá, ba dokonca aj ochrannú mriežku. Pred objektívom sme to vydržali. Aj pílu sme štartovali položenú na zem, predpisovo pristúpenú pravou nohou. Keď s kamerami odišli, prilby putovali do zaprášených rohov maringotky. Aby nezavadzali. Len málokto ich používal aj pri bežnej práci.To ale neznamená, že sme si nedávali pozor. Naopak. Píla je užitočný, ale mimoriadne nebezpečný nástroj. A stromy, aj keď už neumierajú pri archaických výkrikoch "váárúúj", dokážu zabiť človeka rovnako ľahko ako kedysi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Pre prácu v lesoch existuje celý súbor pravidiel, ktoré presne určujú čo smiete a čo nie. Ten zoznam má s inými súbormi zákazov spoločnú jednu vlastnosť. Popisuje to, čo sa obvykle robieva. Raz pre pohodlnosť, potom pre podcenenie nebezpečenstva, inokedy rovno z hlúposti. Avšak najčastejšie pre - manažér by riekol - vysokú efektivitu zakázaných metód. Veľakrát vlastne ani človek nemal inú možnosť, ako pravidlá porušovať. Chýbali nám sťahováky, nemali sme obracače a všelijaké fajnové pomôcky sme mohli obdivovať len v katalógoch. Ak sa nám aj nedopatrením dostal do rúk obracač, zistili sme, že síce funguje pri smreku, ale na buky a duby je rovnako platný ako zaprášená prilba v maringotke.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Vidieť, že ich fotia - takmer vzorové ustrojenie :)
FOTO SME - Miroslava CibuľkováPri predaji píly vám dajú aj príručku, ktorá vás informuje o bezpečnosti práce. v ktorej sa o bezpečnosti práce píše všetko. Považujem za múdre dodržiavať všetky body a naučiť sa podľa nich pracovať od začiatku. Nešťastie sa však môže prihodiť aj tak. Slúchadlá na ušiach vás ochránia pred hlukom, ale zataja aj zlovestný šuchot padajúceho konáru, alebo stromu. Vtedy môžu byť nepríjemne škodlivé . Inokedy môžu život zachrániť ( viď Druhý SPÚ ).



Ktoré zásady teda považujem za tak dôležité, aby som ich zdôraznil? Asi tieto:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Nekombinujte robotu s pijatikou. Kým prácu s lopatou môže tento mix spríjemniť, pri píle ide doslova o hazard. Napriek tradovaným predstavám, v partiách kde som robil, sme nikdy nepili pri robote. Ak sa pilo, tak sa nerobilo - písalo sa NP (nepriaznivé počasie, alebo aj Nerobíme - Pijeme).

  2. Nepracujte nikdy sami. Mäso nie je pre pílu prekážka. Rozbehnutú reťaz zastavuje obyčajne až kosť. Nereže, ale trhá mäso. Najprv to ani nebolí - pamätám si dobre ten pocit - akoby som si lištou buchol do nohy. Ak reťaz zasiahne tepnu, ide o minúty. (Na Železnej studničke robil drevorubač, ktorý mal do dôchodku len necelý rok. Zabudol na zásadnú poučku - oproti tým stromom si len mladík, vždy ťa môžu prekvapiť. Porezal sa do stehna. Ak by nebol sám, išlo by o jeden - dva mesiace maródky. Našli ho neskoro - smrť a líšky boli rýchlejšie.) Dobrý nápad sú špeciálne montérky pretkané vláknami proti prerezaniu.

  3. Rozmýšľajte pri práci. Nielen nad tým, ako sa zbytočne nenarobiť. Vhodná je istá dávka fantázie a predvídania. Rovnako nebezpečné je rezanie stromu, ktorý má priemer vyše metra, ako päť centimetrového stromčeka. Povedal by som dokonca, že tenší je rizikovejší a úrazy sa častejšie stanú práve pri práci s tenučkými stromčekmi.

  4. Nemajte pri práci s pílou rozopnutú bundu, šál, nezapravené časti odevu. Ak sa totiž zapletú do reťaze, môže sa nenazdajky rozbehnutá ocitnúť vo veľmi nepríjemných partiách tela. (Teraz mi napadlo, prečo dodnes nenosím rád ani v lete veľmi voľné rozgajdané veci - mám akosi zafixované, že je to nebezpečné J)

  5. Pri štartovaní sa má píla položiť na zem. Ak ju napriek tomu chcete naštartovať v rukách, nezabudnite si jej voľnú rúčku zovrieť pevne stehnami. Tak nehrozí, že ju v prípade nečakaného zvýšenia otáčok neudržíte jednou rukou.

  6. Pri válaní stromov nezabúdajte pripraviť ústupovú cestu. Pozorne si prezrite, kam má strom padnúť. Buďte obozretný - často sa strom pri páde vkliesni medzi dva kmene a vtedy jeho voľný koniec dokáže divy. Verte mi, aj päť centimetrov hrubá haluz alebo kmeň vám dokáže dať takú po hnátoch, že si na to spomeniete aj pri písaní príručky o desať rokov neskôr.


Posledný bod platí nielen pre pilčíkov. Nech ste akokoľvek skúsený, nezabudnite, že hory, cesty a život sú nevyspytateľné. Ak nadobudnete dojem, že ste výnimočne zdatný a dokážete zvládnuť každú situáciu, ste na najlepšej ceste presvedčiť sa, že sa mýlite.

FOTO Perex: http://www.stihl.sk/

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu